Jonkowo: Napoleoniada

2011-03-21 11:56:39 (ost. akt: 2011-03-22 14:11:47)
Jonkowo: Napoleoniada

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Mamy XXI wiek, a w Jonkowie Rosjanie i Francuzi dalej strzelają do siebie z armat. Potem Napoleon wszystkim serwuje grochówkę. Położone pod Olsztynem Jonkowo raz w roku zamienia się w pole bitwy. W 1807 roku biły się tam wojska rosyjsko - pruskie i francuskie.

W 1807 roku Napoleon wojował z wojskami rosyjskimi i pruskimi w całych Prusach. W lutym w bitwie na polach pod Jonkowem rozbił siły rosyjskie i pomaszerował na północ. 7 lutego rozbił wojska rosyjsko - pruskie pod Iławką Pruską. W czerwcu 1807 roku Francuzi i Rosjanie starli się też pod Lidzbarkiem Warmińskim. Była to największa w w XIX wieku bitwa, jaka rozegrała się na dzisiejszym terytorium Polski. Po obu stronach walczyło tam po około 30 tysięcy żołnierzy.

Inscenizacja bitwy pod Jonkowem po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku. Wówczas wzięło w niej udział ponad stu członków grup rekonstrukcyjnych, poprzebieranych w mundury obu armii. W 2011 roku w Jonkowie stawiło się już 300 rekonstruktorów, którzy mieli ze sobą kilkanaście armat i moździerzy.

Od 2010 roku inscenizacja bitwy odbywa się w połowie marca.

Trochę historii: Francuzi pojawili się w Prusach w styczniu 1807 roku. W bitwie pod Morągiem dali łupnia Rosjanom. Rosjanie okopali się w okolicy Jonkowa. Wojska rosyjskie liczyły około 80 tysięcy ludzi i ponad 500 armat. Tuż za kościołem w Jonkowie Rosjanie usypali potężny szaniec zwany dziś „ruskim szańcem").

Napoleon w tym czasie przebywał w okolicach Szczytna. Stamtąd pomaszerował na Olsztyn, który padł 3 lutego 1807 roku. Siły rozlokowane w okolicach Jonkowa Francuzi zaatakowali od strony wsi Barkweda. Wojska francuskie starły się tam z broniącymi przeprawy przez Łynę Rosjanami.

Stojący nad Łyną pomnikowy dąb (podobno 600-letni) został na jej pamiątkę nazwany „Dębem Napoleona”.

Okopani w okolicach Jonkowa Rosjanie czekali na przybycie pruskich posiłków. Okazało się, że te nie przybędą na czas. Dlatego Rosjanie postanowili wycofać się z pozycji wokół Jonkowa. Rankiem 4 lutego uderzył na nich Napoleon. Na same Jonkowo uderzyło kilka tysięcy Francuzów. W tym czasie nie było tam już głównych rosyjskich sił, które odeszły na północ.

Francuzi nie zapisali się najlepiej w pamięci mieszkańców Jonkowa, w większości mówiących po polsku Warmiaków. Francuzi złupili wieś a z miejscowego kościoła ukradli między innymi kielichy mszalne, lichtarze i monstrancję.


Napoleon i pani Walewska: Napoleon w Prusach nie tylko wojował. Znalazł też czas na amory ze swoja kochanką Marią Walewską (1786-1817). Poznał ją w styczniu 1807 roku na balu w warszawskim Zamku Królewskim. W lutym 1807 roku sprowadził ją do pałacu w Kamieńcu Suskim koło Iławy, gdzie kwaterował. Mieszkali tam razem 2 miesiące. Do czasu kiedy Napoleon znowu wziął się za wojowanie. Swoja miłosną legendę związaną z Napoleonem ma też malutka wieś Jerutki koło Szczytna. Na miejscowej plebanii napoleon miał się spotkać z królową Prus Luizą

opracował Igor Hrywna

Napoleoniada 2011




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy